Bebciu i fotografia vintage...

Bebok fotografią się pałał jak jeszcze dzieci nim straszono. Został mu zapał do pstrykania w wolnej chwili. Musi mieć  jednak wenę. Bez niej ani rusz.

Wygrzebał trochę swoich starych zdobyczy, którymi fotki robił i wrzuciliśmy je do sklepiku. Jak zawsze nie idzie na łatwiznę, więc postanowił trochę historii fotografii vintage przybliżyć. W zasadzie to ona dzisiaj jest vintage, kiedyś nie była. Taka oczywistość, ale Bebek podkreśla to wyraźnie.

Pierwsza fotografia

Trochę historii fotografii nie zaszkodzi poznać.  Bebek robił fotki jak jeszcze wszyscy w pieluchach chodziliśmy i wcześniej. Mówią, że pierwsze w historii zdjęcie zostało wykonane przez Josepha Nicephorea Niepce, z dachu jego domu w jednej z burgundzkich wiosek w 1826 roku. Joseph był francuskim fizykiem i wynalazcą. Babok twierdzi, że to był on, ale to raczej ściema… 

 

Zdjęcie zostało zarejestrowane przy użyciu procesu zwanego heliografią – stosowano w niej minerał zwany bitumenem, który nakładano na kawałki szkła lub metalu. Bitum wzmacniał ilości światła, które padało na płytkę. Produkcja tego zdjęcia wymagała przynajmniej ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień (przy próbach odtworzenia eksperymentu uzyskiwano zwykle czasy rządu kilkunastu godzin, a w ekstremalnych przypadkach nawet 40–60 godzin). Skomplikowane to trochę … trochę magiczne.

W 1861 roku Thomas Sutton wykonał zdjęcie trójkolorowej wstążki, albo czegoś, co ją przypominało. Zdjęcie posłużyło jako ilustracja do wykładu fizyka Jamesa Maxwella i jest pierwszą fotografią kolorową. Kolejne lata przyniosły rozwój nowej technologii, aż wreszcie na początku XX wieku udało się uzyskać pełną czułość na kolory. W 1907 roku znani bardziej z kinematografu bracia Lumière wynaleźli w końcu pierwszą technikę wykonania zdjęcia w naturalnych kolorach, zwaną autochromem.

 

Stare aparaty fotograficzne, które powstały w XIX wieku były duże. To na bazie pierwszych aparatów narodziły się tzw. aparaty zwane studyjnymi. Nie były one przenośne, obowiązkowo montowano je na statywach, a zmiany płaszczyzny ostrości odbywały się tylko przez pochylanie przednie i tylne aparatu. Zgodnie z  regułą Scheimpfluga.

 

Mówi się, że te stare aparaty fotograficzne są wielkoformatowe, ponieważ wielkość klatki miał wymiar co najmniej: 9×12 cm. Pierwszy aparat fotograficzny z tzw. sektorowymi migawkami centralnymi zbudowano w 1887 roku. Rok później Ottomar Anschutz, urodzony w Lesznie, skonstruował pierwszy aparat fotograficzny z migawką szczelinową.

fotografia vintage, fotografia vintage to nasze ulubione słowo, tak wlaśnie fotografia vintage

Stary Aparat Kodak Brownie, fotografia vintage

 

Wróćmy do fotografii popularnej dostępnej dla szerokich mas. Od pierwszego zdjęcia do pierwszego aparatu „dla każdego” minęło 74 lata. W 1900 roku wszedł do sprzedaży Kodak Brownie.  Od tego momentu fotografia staje się powszechna i dostępna dla amatorów zdjęć. 

Leica z 1925 roku pierwszy małoobrazkowy aparat fotograficzny. Zaprojektowany przez Oskara Barnacka już w 1913 roku! Konstruktor wpadł na genialny pomysł, by w aparacie wykorzystać około 2 metrów perforowanej taśmy kinematograficznej. Można było na niej zarejestrować około 40 klatek.

W 1936 roku  pojawiła się tzw. jednoobiektywowa lustrzanka małoobrazkowa Exakta. Zdjęcia z tego aparatu miały format 4 x 6,5 cm! Exakta była pierwszym zminiaturyzowanym aparatem fotograficznym! Aparat miał obiektyw mocowany bagnetowo!

 

Fotografia vintage , fotografia vintage

Nasz Beirax wpada w to miejsce w historii, wyprodukowany przez Kamera-Fabrik Woldemar Beier. Pierwsza wersja aparatu została wyprodukowana w 1938 roku. Po wojnie produkcja była kontynuowana. Ten model pochodzi prawdopodobnie ze wczesnych lat 50. 

W 1947 roku firma Polaroid wprowadziła na rynek aparat do fotografii natychmiastowej „Land Camera”. Zdjęcia były czarno-białe. W 1963 roku pojawił się aparat Polacolor, który wykonywał zdjęcia kolorowe.

Lata 60 i 70 to krok milowy w fotografii. Pojawiła się automatyzacja nastawień światła i ostrości.

 

Aparat fotograficzny vintage Stary Aparat fotograficzny Mieszkowy Beirax ok. 1950

A w Polsce królowały aparaty produkcji radzieckiej i enerdowskiej. Kto nie zna Smieny ten ma mniej niż 40 lat… Smiena 8M to radziecki małoobrazkowy kompaktowy aparat fotograficzny, produkowany w latach 1970-1995[1] przez przedsiębiorstwo Łomo. Prosty celownikowy aparat manualny, pozbawiony dalmierza, światłomierza czy samowyzwalacza. Korpus aparatu wykonany jest z tworzywa sztucznego z dekoracyjnymi elementami metalowymi, zaś obudowa obiektywu – z metalu lekkiego. 

Wyższa szkoła jazdy to Zenith i Praktica (NRD). Prakticę mamy, ale nie oddamy póki co bo jest używana w rodzinie.

Pierwszy aparat cyfrowy stworzony został w 1975 roku przez inżyniera Steve’a Sassona z Kodaka. Prawie 20 lat po tym jak powstała pierwsza fotografia cyfrowa. Ciekawostką jest, że w pierwszym aparacie cyfrowym zdjęcia zapisywane były na kasecie magnetycznej, za pomocą magnetofonu, na co potrzeba było aż 23 sekund, aparat ważył raptem 4 kg… ale to już odrębna historia. To już inna historia …

 

 

Fotografia vintage dzisiaj?

Bebek twierdzi, że fotografia przestaje mieć duszę. Spowszedniała dzięki zdobyczom techniki. Nikt nie zawiesza na fotografiach oka godzinami. Ilość i jakość przytłaczają. Cóż, coś w tym jest. Dobrze, że są jeszcze tacy, którzy fotografię celebrują i wkładają w nią ową duszyczkę… Dla tych analogowy aparat i fotografia vintage są jak znalazł.

Źródła:

  1. Historia fotografii Ciekawe.org 
  2. Ewolucja aparatu fotograficznego www.foto4u.pl
  3. Wikipedia Smiena8M

Wiecej…