Mitologia słowiańska* ... Strzyga, czyli słów kilka o księżniczce

 

Jak co miesiąc na jabłecznik wdepnęła i pogaduchy. Nasza Strzyga to właściwie księżniczka. Poznać ją można po tym, jak nóżkę na nóżkę zakłada, a rączki w małdrzyk układa. Zacząć trzeba od tego, że na temat Strzyg jest mnóstwo strasznych opowieści. Ciężko dyskutować z historią i tym jak się potomkinie zachowywały. Jak rozrabiały to i lud dodał co nieco od siebie i wyszło, że to zmarły wstający z grobu, aby siać grozę wśród żywych.


Wyobrażacie sobie coś takiego? Fakt, że zdarzyło się kilka razy łomot okolicznym parobkom sprawić fakt, że do bitki i wypitki pierwsze były. Fakt, że jak trzeba było to i krwi trochę jakiemuś ciołkowi upuściła jedna z drugą, ale bez przesady!
Później było jeszcze gorzej. Legendy mówią o tym, że upiorami lub strzygami mogły stać się osoby zmarłe gwałtowną śmiercią, nieochrzczone dzieci, samobójcy, ludzie źli, czy niewierzący. 

 

Księżniczka Strzyga | Znalezione Na Strychu | Mitologia Słowiańska z przymrużeniem oka

Podobno zadatki na demona mieli  też ludzie, przejawiający pewne nietypowe cechy za życia. I tak mówiono, że osoby urodzone z zębami, posiadające dwa rzędy zębów, zrośnięte brwi, czy znamię na plecach mogły stać się po śmierci upiorem lub strzygą. Często też twierdzono, że przyszłe strzygi rodziły się z dwoma sercami lub dwiema duszami. O ile pierwsza dusza została ochrzczona, o tyle druga pozostawała we władaniu sił nieczystych. Dlatego po śmierci ochrzczona dusza opuszczała ciało, a nieochrzczona pozostawała w nim. 

Nasza księżniczka jak słyszy te bajdurzenia, to jej się włosy na nogach podnoszą ze złości.

Mitologia słowiańskia Strzyga Znalezione Na Strychu

 

Kolejna wierutna bzdura (według naszej Strzygi) – upiory i strzygi mogą wysysać krew ze zwierząt domowych albo odbierać mleko krowom. Dobra to mleko, prosto od krowy, cieplutkie, z samego rana – zdarzało się. No, ale w czym problem? Przecież zaraz będzie znowu. Prawda jest taka, że częściej gospodynie, gapy i ciamajdy, pełną kankę na ziemię rozlewały i ze wstydu przed gospodarzem na Strzygi winę zwalały. Z tą krwią to raczej w formie przetworzonej, czyli kaszanka, czernina itp., ale prosto ze zwierzaka? Księżniczka? Sami rozumiecie.

 

Strzyga, Znalezione Na Strychu
Strzyga - Filip Gutowski (The Sarmatian Bestiary - Janek Sielicki)

Wracając do naszej znajomej — to księżniczka zaklęta, bo z lewego związku była. Nie z kazirodczego, jak to w wielu legendach mówią, a zwyczajnie z lewego łoża, nieprawego. W sumie żadna ujma, ale czar rzucony był. Nie była jedyna, znalazła kiedyś opowiastkę rodzinną o tym, jak jej cioteczna kuzynka odczarowana została przez żołnierza jakiegoś.

Brzmiało to tak:
[Strzyga] nikaj go nie mogła naleść. Tu piersa godzina bije, óna leci do trumny, a tu ón w trumnie. Prosi go, płace, zeby wysed; nie wychodzi. Jak zacena latać, ciska na niego tam rozmaite nacynie kościoła. Ale ón lezy. Tak dopiero ón tu patrzy, a óna taka sie robi bielsa (…), aze sie stała pieknom panienkom. I dopiero mu dziekuje, ze jom wybawieł. Rano przychodzi, a tu stoi nad niem taka piekna panienka.*

Co było potem, nie wiemy. Niech będzie, że żyli długo i szczęśliwie. Nasza Strzyga milczy w sprawie.

No wiec, przez wieki nasza Strzyga po różnych lądach i miejscach się szwendała. Nawet z rycerzami ze Śląska na pierwszej krucjacie była, ale twierdzi, że za gorące klimaty dla niej. Przez wieki najgrzeczniejsza nie była, nie ukrywa tego, ale twierdzi, że to wina czaru. Tak strzygi mają i nie poradzisz. Czar chyba poluzował się ostatnio, bo jak ją znamy, to złego słowa nie można powiedzieć. No może raz, czy dwa sąsiad się poskarżył, że krowa jakby mniej mleka daje, ale nie mamy dowodów, że ma coś z tym wspólnego.


Strzyga czasami monety stare przywozi i historie do nich opowiada. Tak jest i tym razem i niedługo znajdą się w sklepiku Znalezione na Strychu. Każda ze swoją historią prawdziwą i nieprawdziwą może.

Tutaj Strzyga wygląda już lepiej. Czar puszcza ewidentnie.

Strzyga Znalezione Na Strychu
Znalezione na www.smakizpolski.com.pl/opis-istoty-strzyga/

*Mitologia słowiańska na poważnie? O Strzydze trochę bardziej ponuro tutaj.

Mity słowiańskie Strzyga, Mity słowiańskie Strzyga, Mity słowiańskie Strzyga, Mity słowiańskie Strzyga

Tu znajdziesz niedługo na Znalezione na Strychu  kilka monet przywiezionych przez Strzygę.

* odnotowane przez Stanisława Ciszewskiego pod koniec XIX wieku w Maszycach pod Krakowem; S. Ciszewski, „Krakowiacy. Monografja etnograficzna”, t. I, Kraków 1894.

Więcej…