Monety zł monety złotowe

Numizmaty, starocie i strzyga cz. 2 (monety złotowe)

Znalezione na Strychu monety zł

Dzisiaj w naszym sklepiku z antykami o 2 monetach z okresu międzywojennego. Pierwsza z nich to 10 złotych Józef Piłsudski. Zarobiona uczciwie we wsi Przezwiska (obecnie powiat Łowicki). Strzyga zarobiła ją, za poradę, jakiej udzieliła jednej z tamtejszych gospodyń w temacie jej relacji z małżonkiem.  Otóż miłość gospodarza jakby przygasła i często po okolicznych karczmach się pałętał. Rada Strzygi była skuteczna, bo miłość gospodarza do zleceniodawczyni zakwitła na nowo. Strzyga twierdzi, że obicie mu gęby było przypadkowe i na miłość do gospodyni żadnego wpływu nie miało.

Druga moneta to 5 złotych,  Polonia. Strzyga zarobiła ją pracą przy szynkwasie, we wsi Swędzieniejewice, jak twierdzi. Z tego co zdążyliśmy się o niej dowiedzieć to raczej w awanturze karczemnej wzięła udział i monetę przyjęła jako przeprosiny, że musiała komuś cztery litery skopać. 

Żeby o monetach coś więcej powiedzieć to trzeba zacząć od wprowadzenia do obiegu złotego polskiego.

Reforma Grabskiego czyli pojawiają się monety złotowe

Zloty polski został wprowadzony reformą walutową Władysława Grabskiego –  1 kwietnia 1924 roku. Zastąpił markę polską i był częścią reformy zwalczającej hiperinflację. Początkowo złoty wcale nie miał być złotym. Józef Piłsudski,  5 lutego 1919 roku wydał dekret o wprowadzeniu nowej waluty. Miała nosić nazwę „lech”.

Nie przypadło to do gustu większości parlamentarnej, która 28 lutego – uchylając dekret Naczelnika Państwa – postanowiła, że „Jednostka monetarna polska ma nazwę «złoty», którego setna część nazywa się «grosz»”.

W momencie wprowadzania złotego, za 1 800 000 marek otrzymywano 1 złotego, który „dzielił się na 100 groszy i miał wartość 0,3226 grama złota próby 900/1000” – podobnie jak frank szwajcarski. Za jednego dolara amerykańskiego płacono 5,18 złotego. Od 1 lipca 1924 r. marka przestała być prawnym środkiem płatniczym w Polsce. W ostatnim dniu działalności Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej obieg jej biletów wynosił 570,7 trylionów marek. Wymieniono 543 tryliony marek, co równało się 301,7 mln złotych.

Bank Polski SA miał pokrycie 30 proc. banknotów w złocie i obcych walutach oraz 70 proc. w srebrze, monetach srebrnych i zobowiązaniach Skarbu Państwa. Przejął złoto i waluty od Polskiej Krajowej Kasy Pożyczkowej, a także społeczne dary od tzw. “Skarbu Narodowego”.

Ciekawostką jest, że po okresie perturbacji złoty polski był jedną z najstabilniejszych walut w Europie i walutą w pełni wymienialną.

monety zł monety  zł monety złotowe, monety złotowe

10 złotych wzór 1934 Józef Piłsudski

Moneta  bita w srebrze, wprowadzona do obiegu 5 grudnia 1934 r. rozporządzeniem Ministra Skarbu z dnia 24 listopada 1934 r. w sześćdziesiątą siódmą rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Została wycofana z obiegu na podstawie rozporządzenia ministrów gospodarki, finansów i spraw wewnętrznych Rzeszy wydanego 22 listopada 1939 r. w okresie Generalnego Gubernatorstwa, według którego monety bite w srebrze w okresie II Rzeczypospolitej należało obowiązkowo wymieniać na pieniądze papierowe.

 Monetę bito z datami rocznymi 1934–1939

Awers: Orzeł w koronie, wokoło napis: RZECZPOSPOLITA POLSKA / 1935, niżej napis: 10 ZŁOTYCH 10, na tle promienie.

Rewers: Profil głowy J. Piłsudskiego, z lewej znak mennicy warszawskiej (herb Kościesza), na ramieniu napis: St.K. Ostrowski.

Bok: ząbkowany

Rok na monecie: 1935

Rok emisji: 1935

Tworzywo / metal: srebro (Ag.750)

Średnica (mm): 34 mm

Masa (g): 22 g

Nakład: 1 670 000

Projektant: Stanisław Kazimierz Ostrowski

Mennica: Warszawa

Emitent: Bank Polski

Moneta 5 złotych, głowa kobiety Polonia

W temacie naszej monety to jest ona bita w srebrze, wprowadzona do obiegu 30 listopada 1932 r. rozporządzeniem Ministra Skarbu Władysława Zawadzkiego.  Została wycofana z obiegu na podstawie rozporządzenia ministrów gospodarki, finansów i spraw wewnętrznych Rzeszy wydanego 22 listopada 1939 r. w okresie Generalnego Gubernatorstwa, według którego monety bite w srebrze w okresie II Rzeczypospolitej należało obowiązkowo wymieniać na pieniądze papierowe. 

Moneta 5 złotych, głowa kobiety Polonia, była bita z datami rocznymi 1932–1934.

Awers: Orzeł w koronie, wokoło napis RZECZPOSPOLITA POLSKA / 5 ZŁOTYCH 5. Pod orłem rok 1933. Pod łapą orła znak mennicy warszawskiej.

Rewers: Portret młodej kobiety* z lewego profilu w chuście okrywającej głowę i szyję, przewiązanej wąską opaską z koniczyną, na tle promieniście ułożonych kłosów.

Bok: ząbkowany

Rok na monecie: 1933

Rok emisji: 1933

Metal: srebro (Ag.750)

Średnica (mm): 28 mm

Masa nominalna (g): 11 g

Projektant: Antoni Madeyski

Mennica: Warszawa

Emitent: Bank Polski

Są jeszcze grosze…

Więcej…

error: Content is protected !!