Sklep na strychu z bibelotami i gadżetami. Sklep na strychu czyszczenie i wietrzenie. 

Sklep na strychu - czyszczenie i wietrzenie

Piękny mlecznik i cukiernica Alpaka | sklep na strychu

Mlecznik firmy Gustava Hennigera z drugiej poł. XiX

 

Mlecznik w stylu biedermeier, puklowany brzusiec, esowaty uchwyt z drzewa egzotycznego.
Srebrzenie na stopie z mosiądzu.
Bardzo ładny stan zachowania z oryginalną powłoką srebra i patyną. Normalne ślady użytkowania.

Firma Gustawa Hennigera, czynna w Warszawie, w latach 1830-1860, przejęta przez manufakturę Braci Buch, a później przez Norblina. Znana w Europie z wyrobów dekoracyjnych z tzw. “nowego srebra”. Historia Fabryki Norblina

 

Sale
Piękny mlecznik firmy Gustawa Hennigera z II poł. XIX w

Piękny mlecznik firmy Gustawa Hennigera z drugiej połowy XIX wieku. Mlecznik w stylu biedermeier, puklowany brzusiec, esowaty uchwyt z drzewa egzotycznego. Srebrzenie na stopie z mosiądzu. Bardzo ładny stan zachowania z oryginalną powłoką srebra i patyną. Normalne ślady…

115,00 

Sklep na strychu

Cukiernica alpaka

Na spodzie symbol EPNS. Z angielskiego EPNS oznacza z języka angielskiego Electro Plated Nickel Silver.

 

Co to jest ta alpacca? Jest oczywiście zwierzątko o takiej nazwie, ale nasze przedmioty ze zwierzątkami nie mają nic wspólnego. Alpacca to stop metali nazywany „nowym srebrem”. Wynaleźli ją Chińczycy, którzy nazywali ją „pakfong”, co oznacza białą miedź.

 

Alpaka to wysokoniklowy mosiądz. Czyli stop miedzi z cynkiem (mosiądz), który w wyniku dodatku niklu  zyskuje srebrzystobiały kolor, łudząco podobny do barwy srebra próby 0,750. Najczęściej w skład alpaki wchodzi 50-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-30% cynku (im więcej niklu, tym odcień stopu jest jaśniejszy, zbliżony do odcieni stopów srebra).

 

Ze względu na to podobieństwa, alpacca często nazywana jest nowym srebrem. Ale to nie jedyna nazwa tego wyjątkowego metalu, ponieważ możemy go także spotkać pod nazwami: rgentan, pakfong, melchior, alfenid, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle’a. Ciekawostką jest, że w języku perskim alpacca brzmi jak … “warszawa”.

 

Na naszym kontynencie pojawiła się dopiero w wieku XVIII, a zaczęto ją wytwarzać stulecie później. Przedsiębiorczy Europejczycy szybko zaczęli nazywać ten stop miedzi, niklu i cynku nowym srebrem, chociaż tak naprawdę srebra nie ma w nim ani grama. Nawet dzisiaj wiele osób nie ma pojęcia, że biżuteria z nowego srebra jest tak naprawdę biżuterią z wysokoniklowego mosiądzu.

Sale
Stara cukiernica alpacca

Stara cukiernica alpacca – EPNS Bardzo ładny stan zachowania. Normalne ślady użytkowania. Na spodzie symbol EPNS. Z angielskiego EPNS oznacza z języka angielskiego Electro Plated Nickel Silver.   To kolejny z przedmiotów przywiezionych przez  Latawicę. Ma oko…

75,00 

Szkatułka na biżuterię

Wykonana ze szkła fasetowanego, pięknie załamującego światło w mosiężnym okuciu. Na wieku motyw roślinny, aplikacja ręcznie szlifowana.
Całość bez uszkodzeń. Wymiary: 18 X 10 cm; wysokość – 8,5 cm
Przy okazji dowiedzieliśmy się, że fasetować  oznacza szlifować kamienie szlachetne lub metal, tworząc ukośnie ścięte krawędzie (fasety). Podaje za Wikisłownikiem. Stamtąd dowiedzieliśmy się też, że w czasie przeszłym w 3 osobie rodzaju nijakiego powiemy “fasetowało”.

Out Of Stock
Szkatułka na biżuterię (Sprzedana)

Stylowa, szklana szkatułka na biżuterię. Szklana kasetka na biżuterię wykonana ze szkła fasetowanego, pięknie załamującego światło w mosiężnym okuciu. Na wieku motyw roślinny, aplikacja ręcznie szlifowana. Całość bez uszkodzeń. Wymiary: 18 X 10 cm; wysokość - 8,5…

130,00