Promocja!

Piękne łyżki do zupy styl vintage Arthur Krupp Berndorf Metalware

80,00 

Piękne łyżki do zupy styl vintage Arthur Krupp Berndorf Metalware

 

Stare posrebrzane łyżki do zupy austriackiej firmy Krupp Berndorf. Dobry stan zachowania, po renowacji.  Łyżki o długości 21 cm. Znacznik Art.Krupp Berndorf z charakterystycznym niedźwiedziem oraz oznaczenie srebrzenia 90.  Na podstawie wzoru znacznika szacujemy, że pochodzą prawdopodobnie z okresu pomiędzy 1935-1945 rokiem.

Ilość sztuk w komplecie – 7

 

Znalezione na stryszku przez Domownika, który ma szczęście do ładnych przedmiotów w stylu vintage.

Historia fabryki Arthur Krupp Berndorf Metalware

Piękne łyżki w styl vintage zostały wyprodukowane w słynnej fabryce wyrobów metalowych Berndorf (po niemiecku Berndorfer Metallwaarenfabrik). Została ona założona w 1843 roku w małej wiosce Berndorf, położonej w regionie Dolna Austria (Niederösterreich) w Austro-Węgrzech.

Co ciekawe, lokalizacja odlewni jest związana z jej systemem oznaczeń. Ze względu na związek między słowami Berndorf i Bärendorf (w języku niemieckim ostatnie słowo oznacza „wioskę niedźwiedzi”), wiele znaków fabrycznych zawiera profil niedźwiedzia. Czytaj więcej w opisie  o historii producenta naszych łyżek, styl vintage.

 

Piękne łyżki do zupy styl vintage dla Ciebie?

Jeżeli lubisz stylowe, klimatyczne przedmioty. Chcesz zaimponować Twoim gościom drobiazgiem w stylu vintage. Szukasz fajnego prezentu.

1 w magazynie

Opis

Piękne łyżki do zupy styl vintage Arthur Krupp Berndorf Metalware

 

Stare posrebrzane łyżki do zupy austriackiej firmy Krupp Berndorf. Bardzo dobry stan zachowania, łyżki są dodatkowo po renowacji.

Łyżki o długości 21 cm. Znacznik Art.Krupp Berndorf z charakterystycznym niedźwiedziem oraz oznaczenie srebrzenia 90.  Na podstawie wzoru znacznika szacujemy, że pochodzą prawdopodobnie z okresu pomiędzy 1935-1945.

Ilość sztuk w komplecie – 7

Znalezione na stryszku przez Domownika, który ma szczęście do ładnych przedmiotów w stylu vintage.

 

Historia fabryki Arthur Krupp Berndorf Metalware

Słynna fabryka wyrobów metalowych Berndorf (po niemiecku Berndorfer Metallwaarenfabrik) została założona w 1843 roku w małej wiosce Berndorf, położonej w regionie Dolna Austria (Niederösterreich) w Austro-Węgrzech. Co ciekawe, lokalizacja odlewni jest związana z jej systemem oznaczeń. Ze względu na związek między słowami Berndorf i Bärendorf (w języku niemieckim ostatnie słowo oznacza „wioskę niedźwiedzi”), wiele znaków fabrycznych zawiera profil niedźwiedzia.

Choć fabryka ta zyskała światowe uznanie pod nazwą Fabryka wyrobów metalowych Berndorf Arthur Krupp, przed 1891 r. Nosiła nazwę Fabryka wyrobów metalowych Berndorf Alexander Schoeller and Co. Rzeczywiście, austriacko-węgierski biznesmen Alexander Schoeller zainwestował dużo pieniędzy w zakup ziemi i budowę fabryki. Ojciec Arthura Kruppa, Herman Krupp, dołączył do firmy w 1844 roku, a w  1849 roku objął ponad połowę udziałów. Kiedy Hermann Krupp zmarł w 1879 r., 23-letni Arthur, który już pracował w fabryce, odziedziczył firmę. Po śmierci Aleksandra Schoellera (w 1886 r.) Arthur Krupp zapłacił swoim spadkobiercom dużą sumę pieniędzy i w 1890 r. został jedynym właścicielem firmy. Od 1891 roku jego nazwisko widnieje na znaku odlewni Berndorf.

W 1913 roku BMF stał się spółką publiczną. I wojna światowa (1914-1918) zakończyła się upadkiem ogromnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Gospodarka całej Europy przeżywała kryzys. Rynek znacznie się skurczył. Zwykłe trasy transportu surowców i produktów końcowych zostały zakłócone. Niemniej jednak Arthurowi Kruppowi udało się uratować firmę i ożywić produkcję do 1924 r. Jednak w latach 1926/1927 i 1932 dwa poważne spowolnienia gospodarcze przyniosły zamknięcie niektórych fabryk BMF i gwałtowny spadek liczby pracowników (z 6000 do 800).

Arthur Krupp kierował firmą aż do śmierci w 1938 r., Która zbiegła się z aneksją Austrii przez hitlerowców (tzw. „Anschluss”). Niemiecka firma Friedrich Krupp A.G. z Essen przejęła większościowy udział w „Fabryce wyrobów metalowych Berndorf Arthur Krupp A.G.” i zachował do końca II wojny światowej. Po wojnie BMF został skonfiskowany przez alianckie siły okupacyjne (jako niemiecka firma zbrojeniowa) i zarządzany przez sowiecką administrację w latach 1945-1955. Po 1955 roku został znacjonalizowany i ponownie stał się austriacką spółką publiczną.

 

Historia łyżki 

Około 1500 roku p.n.e. pojawiła się łyżka drewniana. Łyżki z metalu wytwarzali starożytni Egipcjanie. Rzymianie używali srebrnych łyżek, na przykład do wydłubywania ostryg z muszli, Grekom służyły do jedzenia zup.

W Średniowieczu zupy prawie zniknęły z jadłospisów a  łyżek używano raczej rzadko. Świadczyły o wysokim statusie właściciela. Trzeba było kolejnych trzystu lat, by wróciły do łask i nabrały ostatecznych kształtów. Są chyba najbardziej dekoracyjne wśród sztućców. Na ich rączkach pojawiały się daty, herby, inicjały właścicieli, z czasem przysłowia, moralizatorskie sekwencje, a nawet napisy przestrzegające przed kradzieżą,

Na renesansowym dworze francuskim na przykład w modzie były specjalne łyżki do cukierków-drażetek, misternie zdobione drogimi kamieniami i obowiązkowo zrobione ze szlachetnych kruszców.

Nasze łyżki, styl vintage pochodzą prawdopodobnie z okresu międzywojennego.

O sztućcach i ich historii przeczytacie więcej na tej stronie.

 

Piękne łyżki do zupy styl vintage dla Ciebie?

Jeżeli lubisz stylowe, klimatyczne przedmioty. Chcesz zaimponować Twoim gościom drobiazgiem w stylu vintage. Szukasz fajnego prezentu.

 

Informacje dodatkowe

Waga 0,5 kg

1 opinia dla Piękne łyżki do zupy styl vintage Arthur Krupp Berndorf Metalware

  1. Domownik

    Solidny kawałek łyżki

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.