Promocja!

Stara cukiernica alpacca

75,00 

Stara cukiernica alpacca – EPNS

Bardzo ładny stan zachowania. Normalne ślady użytkowania. Na spodzie symbol EPNS. Z angielskiego EPNS oznacza z języka angielskiego Electro Plated Nickel Silver.

 

To kolejny z przedmiotów przywiezionych przez  Latawicę. Ma oko do fajnych i klimatycznych drobiazgów. Znalezione na pchlim targu gdzieś w Irlandii.

 

Co to jest ta alpacca? Jest oczywiście zwierzątko o takiej nazwie, ale nasze przedmioty ze zwierzątkami nie mają nic wspólnego. Alpacca to stop metali nazywany „nowym srebrem”. Wynaleźli ją Chińczycy, którzy nazywali ją „pakfong”, co oznacza białą miedź.

 

Piękna, stara cukiernica z alpaki dla Ciebie?

Jeżeli lubisz stylowe, klimatyczne przedmioty. Chcesz zaimponować Twoim gościom drobiazgiem z alpaki, chińskiego srebra, albo inaczej srebra Schefildskiego (ale brzmi!). Szukasz fajnego prezentu.

1 w magazynie

Opis

Stara cukiernica alpacca- EPNS

Dobry stan zachowania. Normalne ślady użytkowania. Na spodzie symbol EPNS. Z angielskiego EPNS oznacza z języka angielskiego Electro Plated Nickel Silver.

To kolejne z przedmiotów przywiezionych przez  Latawicę. Ma oko do fajnych i klimatycznych drobiazgów. Znalezione na pchlim targu gdzieś w Irlandii.

 

Co to jest ta alpacca? Jest oczywiście zwierzątko o takiej nazwie, ale nasze przedmioty ze zwierzątkami nie mają nic wspólnego. Alpacca to stop metali nazywany „nowym srebrem”. Wynaleźli ją Chińczycy, którzy nazywali ją „pakfong”, co oznacza białą miedź.

 

Alpaka to wysokoniklowy mosiądz. Czyli stop miedzi z cynkiem (mosiądz), który w wyniku dodatku niklu  zyskuje srebrzystobiały kolor, łudząco podobny do barwy srebra próby 0,750. Najczęściej w skład alpaki wchodzi 50-70% miedzi, 10-20% niklu i 5-30% cynku (im więcej niklu, tym odcień stopu jest jaśniejszy, zbliżony do odcieni stopów srebra).

 

Ze względu na to podobieństwa, alpacca często nazywana jest nowym srebrem. Ale to nie jedyna nazwa tego wyjątkowego metalu, ponieważ możemy go także spotkać pod nazwami: rgentan, pakfong, melchior, alfenid, arfenil, neusilber, srebro Schefildskiego, chińskie srebro, metal Christofle’a. Ciekawostką jest, że w języku perskim alpacca brzmi jak … “warszawa”.

 

Na naszym kontynencie pojawiła się dopiero w wieku XVIII, a zaczęto ją wytwarzać stulecie później. Przedsiębiorczy Europejczycy szybko zaczęli nazywać ten stop miedzi, niklu i cynku nowym srebrem, chociaż tak naprawdę srebra nie ma w nim ani grama. Nawet dzisiaj wiele osób nie ma pojęcia, że biżuteria z nowego srebra jest tak naprawdę biżuterią z wysokoniklowego mosiądzu.

 

Stara cukiernica z alpaki dla Ciebie?

Jeżeli lubisz stylowe, klimatyczne przedmioty. Chcesz zaimponować Twoim gościom drobiazgiem z alpacci, chińskiego srebra, albo inaczej srebra Schefildskiego (ale brzmi!). Szukasz fajnego prezentu.

 

Informacje dodatkowe

Waga 0,5 kg

1 opinia dla Stara cukiernica alpacca

  1. Domownik

    ozdoba każdej kuchni

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.