Stary Aparat Kodak Brownie

100,00 

Stary Aparat  Kodak Brownie

Historia

Brownie to  popularna seria prostych i niedrogich aparatów wyprodukowanych przez firmę Eastman Kodak. Wprowadzony w 1900 roku, wprowadził migawkę do mas. Był to podstawowy aparat w pudełku kartonowym z prostym obiektywem meniskowym, który wykonywał zdjęcia 2 1/4 cala kwadratowego na folii 117 rolkowej …

Jeden przycisk, wizjer, a użytkownik nie musiał się o nic martwić. Aparat był  reklamowany hasłem “You push the button, we do the rest.” – Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę za Ciebie. Co więcej, Eastman’owi przyświecała idea dostępności tego aparatu, dlatego został zaprojektowany w taki sposób, aby kosztował 1 dolara i to razem z wywołaniem filmu! Tak ustalony pułap cenowy, sprawił, że na Kodaka Brownie stać było nawet wykwalifikowanego robotnika. Kodak Brownie, to aparat rewolucyjny.

 

Krótka historia fotografii

Pierwsze w historii zdjęcie zostało wykonane przez Josepha Nicephorea Niepce, z dachu jego domu w jednej z burgundzkich wiosek w 1826 roku. Joseph był francuskim fizykiem i wynalazcą. Babok twierdzi, że to był on, ale to raczej ściema… Zdjęcie zostało zarejestrowane przy użyciu procesu zwanego heliografią – stosowano w niej minerał zwany bitumenem, który nakładano na kawałki szkła lub metalu… czytaj więcej w opisie.

 

Stary aparat Kodak Brownie  Dla Ciebie?

To gratka dla kolekcjonera, pomysł na nietypowy prezent. Możesz go również kupić dziecku zamiast komórki. Nasz stary aparat kodak ma ok. 120 lat!

 

 

Brak w magazynie

Opis

Stary Aparat  Kodak Brownie

Historia

Brownie to  popularna seria prostych i niedrogich aparatów wyprodukowanych przez firmę Eastman Kodak. Wprowadzony w 1900 roku, wprowadził migawkę do mas. Był to podstawowy aparat w pudełku kartonowym z prostym obiektywem meniskowym, który wykonywał zdjęcia 2 i 1/4 cala kwadratowego na folii 117 rolkowej. Kupiony na pchlim targu w Poznaniu w roku 2000.  Został w paczce po przeprowadzce a później znaleziony przez Baboka.

 

Babok twierdzi, że taki miał.

Poczytaj o ewolucji aparatów fotograficznych.

Krótka historia fotografii i nasz stary aparat kodak

Pierwsze w historii zdjęcie zostało wykonane przez Josepha Nicephorea Niepce, z dachu jego domu w jednej z burgundzkich wiosek w 1826 roku. Joseph był francuskim fizykiem i wynalazcą. Babok twierdzi, że to był on, ale to raczej ściema…

 

Zdjęcie zostało zarejestrowane przy użyciu procesu zwanego heliografią – stosowano w niej minerał zwany bitumenem, który nakładano na kawałki szkła lub metalu. Bitumu wzmacniał ilości światła, które padało na płytkę. Produkcja tego zdjęcia wymagała przynajmniej ośmiogodzinnej ekspozycji w słoneczny dzień (przy próbach odtworzenia eksperymentu uzyskiwano zwykle czasy rządu kilkunastu godzin, a w ekstremalnych przypadkach nawet 40–60 godzin).

 

Skomplikowane to trochę … W 1861 roku Thomas Sutton wykonał zdjęcie trójkolorowej wstążki, albo czegoś, co ją przypominało. Zdjęcie posłużyło jako ilustracja do wykładu fizyka Jamesa Maxwella i jest pierwszą fotografią kolorową. Kolejne lata przyniosły rozwój nowej technologii, aż wreszcie na początku XX wieku udało się uzyskać pełną czułość na kolory. W 1907 roku znani bardziej z kinematografu bracia Lumière wynaleźli w końcu pierwszą technikę wykonania zdjęcia w naturalnych kolorach, zwaną autochromem.

 

Wróćmy do fotografii dla laików. Od pierwszego zdjęcia do pierwszego aparatu „dla każdego” minęło 74 lata. W 1900 roku wszedł do sprzedaży Kodak Brownie.  Od tego momentu fotografia staje się powszechna i dostępna dla amatorów zdjęć. To pierwszy w historii aparat kompaktowy. Brownie umożliwiał wykonywanie zdjęć z ręki, był stosunkowo niewielki, a na dodatek dziecinnie prosty w obsłudze. Jeden przycisk, wizjer, a na dodatek użytkownik nie musiał się o nic martwić.

 

Ten aparat był reklamowany hasłem “You push the button, we do the rest.” (Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę za Ciebie). Jakby tego było mało Eastman’owi przyświecała idea dostępności tego aparatu, dlatego został zaprojektowany w taki sposób, aby kosztował 1 dolara i to razem z wywołaniem filmu! Tak ustalony pułap cenowy, sprawił, że na Kodaka Brownie stać było nawet wykwalifikowanego robotnika.

 

Kodak Brownie, to aparat rewolucyjny. Jego pojawienie się na rynku całkowicie zmieniło świat fotografii. Ten niepozorny aparat został sprzedany łącznie w ilości prawie 250 000 000 sztuk i zapoczątkował nową erę. Zakończyła się ona dopiero po 75 latach.

 

Pierwszy aparat cyfrowy stworzony został w 1975 roku przez inżyniera Steve’a Sassona z Kodaka. Było to prawie 20 lat po tym jak powstała pierwsza fotografia cyfrowa. Ciekawostką jest, że w pierwszym aparacie cyfrowym zdjęcia zapisywane były na kasecie magnetycznej, za pomocą magnetofonu, na co potrzeba było aż 23 sekund, aparat ważył  4 kg… ale to już odrębna historia.

Stary aparat Kodak Brownie dla Ciebie?

To gratka dla kolekcjonera, pomysł na nietypowy prezent. Możesz go również kupić dziecku zamiast komórki. Nasz stary aparat kodak ma ok. 120 lat!

Informacje dodatkowe

Waga 0,5 kg

1 opinia dla Stary Aparat Kodak Brownie

  1. Bebok

    Taki pierwszy Zuch 🙂

Tylko zalogowani klienci, którzy kupili ten produkt mogą napisać opinię.